Recensime Filmash

It’s a Wonderful Life – Recensim

Shpesh here kem qef me kqyre dicka qe na e ndreq disponim, na bon mu ndi mire, ose thjesht e gjejm veten aty dikun ne storien e dikujt. Ne nje storie qe eshte shkruar para 71 vitesh, filmi ne fjale eshte film festash, film “dhjetori” gjate kohes se krishlindjeve, edhe atmosfera eshte e ati lloji. Po ne kete te nxeht qe po mbizotron kto dite, na vyn edhe pak freski dhjetori, tash qe edhe dimri erdh ne vere me Got.

It’s a Wonderful life, siq tregon dhe titulli “Jeta eshte e bukur” tregon se si jeta eshte e bukur perkunder veshtiresive, endrrave te parelizuara , diteve te deshperimit kur mendojme se asgje nuk po shkon ne rrugen e duhur edhe me ato pak dite te bukura qe na bejne te jemi te lumtur qe ekzistojme. Jeten e bejne te bukur njerzit qe i kemi afer, ata qe na dojne dhe i dojme, qe i kemi prane ne cdo veshtiresi te kesaj jete, po ka edhe prej atyre momenteve qe nuk ja dijm vleren.

Cdo e mire kthehet, ose qysh thojn pleqt te na “ tmiren gjuje ndeti edhe mos u tut se te kthehet prap” gjyshi jem shpesh e perdorke kete shprehje. Kjo eshte edhe storia e personazhit kryesor te ketij filmi, George Bailey, i cili enderron qe te behet nje eksplorues qe ne femijerin e tij dhe si kjo enderr i shuhet dita dites, tregon sakrificat e tij per njerezit qe e rrethojne per zemer butesine e tij te trasheguar nga i ati dhe se si ai ve te tjeret gjithmone para vetes.

Veshtiresit e jetes shtyejn qe te mendoj vetvrasjen, ktu dhe vjen nderyhrja hyjnore, nje engjull qe mundohet ta binde se mos ekzistenca e tij do te kishte ndikim shume te madhe tek njerezit qe e rrethojne. Ky film klasik per mu hyn ne listen e filmave me te mire qe eshte realizuar deri me tash, duke u nisur qe nga storia deri tek aktrimi.

E di qe filmat klasik gjykohen shume, edhe shpesh lihen ne neglizhenc per kete aryse, “film bardh e zi i vjeter sja vlen me kqyre” “jo smuj me kqyre bardh e zi sdi vet smuj”, disa komente te antareve qe jon bo ma heret ne grup. Nese thjesht doni qe me pase nje dite me te mire, me kqyre dicka qe ja vlen, me msu dicka, thjesht me ju ndreq dita, ateher ju kisha preferu qe mos me humb kete film. Nuk do te ndiheni te deshprum. Tek e fundit po na vyn pak freksi edhe neve  It’s a Wonderful Life