Author: Rinor

Shpesh here kem qef me kqyre dicka qe na e ndreq disponim, na bon mu ndi mire, ose thjesht e gjejm veten aty dikun ne storien e dikujt. Ne nje storie qe eshte shkruar para 71 vitesh, filmi ne fjale eshte film festash, film “dhjetori” gjate kohes se krishlindjeve, edhe atmosfera eshte e ati lloji. Po ne kete te nxeht qe po mbizotron kto dite, na vyn edhe pak freski dhjetori, tash qe edhe dimri erdh ne vere me Got.

It’s a Wonderful life, siq tregon dhe titulli “Jeta eshte e bukur” tregon se si jeta eshte e bukur perkunder veshtiresive, endrrave te parelizuara , diteve te deshperimit kur mendojme se asgje nuk po shkon ne rrugen e duhur edhe me ato pak dite te bukura qe na bejne te jemi te lumtur qe ekzistojme. Jeten e bejne te bukur njerzit qe i kemi afer, ata qe na dojne dhe i dojme, qe i kemi prane ne cdo veshtiresi te kesaj jete, po ka edhe prej atyre momenteve qe nuk ja dijm vleren.

Cdo e mire kthehet, ose qysh thojn pleqt te na “ tmiren gjuje ndeti edhe mos u tut se te kthehet prap” gjyshi jem shpesh e perdorke kete shprehje. Kjo eshte edhe storia e personazhit kryesor te ketij filmi, George Bailey, i cili enderron qe te behet nje eksplorues qe ne femijerin e tij dhe si kjo enderr i shuhet dita dites, tregon sakrificat e tij per njerezit qe e rrethojne per zemer butesine e tij te trasheguar nga i ati dhe se si ai ve te tjeret gjithmone para vetes.

Veshtiresit e jetes shtyejn qe te mendoj vetvrasjen, ktu dhe vjen nderyhrja hyjnore, nje engjull qe mundohet ta binde se mos ekzistenca e tij do te kishte ndikim shume te madhe tek njerezit qe e rrethojne. Ky film klasik per mu hyn ne listen e filmave me te mire qe eshte realizuar deri me tash, duke u nisur qe nga storia deri tek aktrimi.

E di qe filmat klasik gjykohen shume, edhe shpesh lihen ne neglizhenc per kete aryse, “film bardh e zi i vjeter sja vlen me kqyre” “jo smuj me kqyre bardh e zi sdi vet smuj”, disa komente te antareve qe jon bo ma heret ne grup. Nese thjesht doni qe me pase nje dite me te mire, me kqyre dicka qe ja vlen, me msu dicka, thjesht me ju ndreq dita, ateher ju kisha preferu qe mos me humb kete film. Nuk do te ndiheni te deshprum. Tek e fundit po na vyn pak freksi edhe neve  It’s a Wonderful Life

Read Full Article

Shpesh kur i tregoj dikujt se kqyri anime vjen meniher paragjykimi, “hahaha hala po kqyrshe filma per fmi A” ky paragjykim mka ndodh shpesh, shpesh ndodh prej personave te cilet nuk e kan iden se cfare eshte anime.

Anime eshte art, eshte kulture, ,nje bote e mbushur me magji, me krijesat me te ndryshme te cilat as ne imagjinaten ton me te thelle nuk mund ti paramendojm, nje bote ne te cilen shpesh tregohet realiteti me mire se sa ne filma te vertet me njerze te vertet, nje bote ku Grave of Fireflies ne nje menyre mjaft reale na tregon pasojat e luftes, dashurin ne mes motres dhe vellaut, nje bote ku Hayao Miyazaki mbi keshtjellen fluturuse  me imagjinaten e tij na tregon se si nje vajze nuk I duhet nje princ ose nje puthje princi per te arrite diqka(si ne shumicen e filmave te Disney),  ku na paraqet karaktere te forta , qe mund te arrijn gjithqka nese kan forc dhe vullnet, nje “David Lynch” I animeve si Satoshi Kon, I cili na zhyt thelle ne mendime me misteret e tij, (Perfect Blue).Nje bote ku Makoto na tregon se si shpejtesia e petaleve qe bien eshte 5 cm per second, ku dashurit e medha jo gjithmon kan fund te lumture. Shpesh me eshte dashur qe ti ndihmoj Goku-t, duke I derguar energji per te bere sferen me te cilen e mposhti Frieza. Vellezerit Elric te cilet mundohen ti shlyejn gabimet e se shkuares. Gon i cili mundohet ta bej babain krenar edhe pse se ka takuar asnjehere e shume te tjere, te cilet kan qen pjese e imja qe nga femijeria, te cilet kan pasur ndikim edhe ne personalitetin tim.

Read Full Article